• Demo
  • Demo
  • Demo

Beskydská laťka již v úterý!

Napsal správce.

 

Po dvou letech opět spolu

Tisková zpráva (23.1.2018)

 

Dva nejvýznamnější výškařské mítinky v České republice Hustopečské skákání (19.ročník) a Beskydská laťka v Třinci (26.ročník) se po dvouleté odmlce opět spojí do série s názvem Třinecké železárny a Moravia Steel HJ Grand Prix Agrotec 2018. Oba závody patří mezi nejlepší specializované atletické mítinky na světě a letos nabídnou divákům v obou městech neobvyklou soutěž družstev. V Hustopečích i Třinci se představí téměř totožná sestava závodníků a vždy dva muži a dvě ženy vytvoří jedno čtyřčlenné družstvo, které bude bojovat o celkové vítězství a nebývale štědrou finanční prémii 6.000 USD. O pořadí šesti družstev rozhodne součet výkonů všech členů družstva v obou závodech dohromady. Pořadatelé věří, že takto ještě více zatraktivní oba mítinky.

 

Soutěž mužů nabídne souboj Lysenko a Bednarek

Startovní listina hlavního závodu mužů bude mít opravdu světovou kvalitu. Z první světové desítky tu budou hned čtyři závodníci a téměř všichni ostatní se vejdou do elitní třicítky. V Hustopečích a Třinci se na start postaví celkem třináct závodníků s osobním maximem více jak 230 cm. „Dohromady se můžeme těšit na skvělý souboj. Devět skokanů ze startovního pole překonalo v loňském roce 2017 minimálně 230cm. Z výkonnosti závodníků, můžeme usuzovat, že útok na rekord Beskydské laťky 234cm je velice reálný,“ komentuje startovní pole ředitel Beskydské laťky Stanislav Sajdok st.

Největší hvězdou obou mítinků bude stříbrný medailista z MS v Londýně Danil Lysenko z Ruska. Jeho osobní rekord 238 cm z loňského roku je například symbolicky roven právě rekordu Hustopečského skákání. A právě on má ambice ho na některém ze závodů pokořit. Jeho aktuální forma naznačuje, že je toho schopen. Letos se již třikrát dostal nad 230 a v Moskvě skočil dokonce 236 cm, se kterými vede aktuální světové tabulky. Lysenko to ale nebude mít vůbec snadné. Na startu bude také loňský vítěz z Hustopečí Sylwester Bednarek z Polska s osobním rekordem 233 cm. Loni zažil svou nejlepší halovou sezónu v kariéře. Kromě Hustopečského skákání dokázal vyhrát i halové Mistrovství Evropy a jen těsně mu uniklo finále Mistrovství světa. Fanoušky si získává svou otevřenou povahou a skvělou show, kterou předvádí ve skokanskémsektoru.

 

 

Silní Britové chtějí útočit na nejvyšší příčky

Z britských ostrovů přijede čtyřčlenná skupina v čele s dvojicí Grabarz a Baker. Dlouhodobá ostrovní jednička Robbie Grabarz (o. r. 237 cm), se může pochlubit stříbrem z posledního halového MS 2016, bronzem a čtvrtým místem z posledních dvou olympijských her a šestým místem na MS 2017. Další skokan světové extratřídy Chris Baker má nejlepší vzpomínky na Hustopeče, kde před dvěma lety svedl neuvěřitelný souboj s Italem Tamberim, který vyústil v jeho osobní rekord 236 cm. „Po loňském roce, který nedopadl díky zranění podle mých představ, jsem opět připravený atakovat výšky nad 230 cm. Doufám, že se mi to podaří na některém z těchto mítinků,“ vzkázal Chris Baker pořadatelům Grand Prix.

Mezi stálice obou mítinků už patří Ukrajinec Andriy Protsenko. Závodník s osobním rekordem 240 cm pokořil loni 230cm a bude zdárným soupeřem například pro čtvrtého muže loňských světových tabulek Maksima Nedasekau z Běloruska (o.r. 233 cm), čtvrtého muže loňského MS v Londýně Mexičana Edgara Riveru (o.r. 230 cm) či šestého ze stejného mistrovství Rusa Iliu Ivanyuka (OR 231 cm). Českou výškařskou školu bude v této soutěži zastupovat Jaroslav Bába (o.r. 237 cm), který by zde rád splnil limit na halové mistrovství světa. Startovní listinu doplní nadějné atletické mládí Britové Toma Gale (o.r. 230 cm) a Chris Kandu (o.r. 226 cm), Bělorus Dzmitry

 

V Hustopečích Tamberi a Wang, v Třinci Baniótis

Startovní listinu obou mítinků obohatili pořadatelé o trojici závodníků, kteří se představí jen na jednom závodě ze série. Fanouškům italské výškařské školy udělá velkou radost zpráva o potvrzeném startu rekordmana Hustopečského skákání Gianmarca Tamberiho (o.r. 239 cm). Všichni ještě máme v paměti jeho neuvěřitelný výkon z roku 2016, kdy ve velkém souboji s Britem Bakerem vyrovnal rekord mítinku 238 cm (drží ho společně s Rusem Ivanem Uchovem). Jeho rozlet pak zarazilo zranění, ale už vloni v létě se znovu vrátil ve výborné formě. V Londýně na MS mu o jedno místo uniklo finále a byl z toho velice zklamaný. Jeho tréninkové ukazatele naznačují, že se mu vrací výkonnost a musí se s ním v této sezóně počítat. Dokázat to bude chtít právě ve svých oblíbených Hustopečích. „Letos chci v hale se svými starty šetřit. Mám v plánu pouze dva až tři mítinky. V Hustopečích se mi dobře skákalo, byla zde skvělá atmosféra i organizace závodu, takže start tady byla jednoznačná volba,“ vzkázal fanouškům tento extravagantní Ital. Kromě Tamberiho se mohou v Hustopečích těšit také na účástníka OH 2016 v Riu a finalistu loňského MS čínského reprezentanta Yu Wanga s osobním maximem 233 cm.

Do Třince zamíří známý řecký reprezentant Konstadínos Baniótis s osobním rekordem 234 cm. Před dvěma lety byl v Třinci druhý a skočil zde 231 cm. Pořadatelé věří, že se mu bude dařit letos podobně. Také on starty v halové sezóně šetří a formu ladí na halový šampionát v Birminghamu, kam by se rád probojoval.

 

Čeká se vyrovnaný závod žen

Souboj mezi ženami bude na obou mítincích velmi vyrovnaný. Mezi favority bude určitě patřit předloňská vítězka z Hustopečí Levern Spencer z ostrova Sv.Lucie, která v posledních letech pravidelně překonává laťku 190 cm a více. Její osobní maximum je úctyhodných 198 cm a může se pochlubit titulem z Panamerických her, 6.místem z OH 2016 v Riu a 5.místem na posledním halovém MS v Portlandu. Tehdy se o páté místo dělila s další závodnicí, která se představí v Hustopečích i Třinci Sofií Skoog ze Švédska. Ta si loni vytvořila osobák 194 cm, na OH 2016 byla na 7.místě a na ME 2016 byla ve finále devátá.  Loni sedmá z halového ME a tradiční účastník světových mítinků a šampionátů je Chorvatka Ana Šmić, která se může pochlubit osobním rekordem 199 cm.

Mezi těmi, kteří chtějí v obou závodech překvapit patří bezesporu finalistka poslední olympiády Kanaďanka Alyxandria Treasure, která má osobní rekord 194 cm z OH v Rio de Janeiro. Po zranění se do výškařského sektoru vrací Marija Vukovic z Černé Hory (o. r. 195 cm) a českou školu bude zastupovat Lada Pejchalová, která by ráda útočila na svůj osobní rekord 190 cm.

 

Zajímavé dvojice žen v soutěži družstev

Také v soutěži žen se představí některé závodnice pouze v jednom mítinku. Na rozdíl od mužů ale vytvořily tyto závodnice zajímavé dvojice do soutěže družstev. Takže zatímco v Hustopečích uvidí Italku Alessii Trost v Třinci bude skákat exotická Rodrigue Yorgelis. Druhou dvojici tvoří Morgan Lake z Velké Británie (Hustopeče) anadějná Ukrajinka Kateryna Tabashnyk (Třinec).

Alessia Trost se může už pochlubit dvojnásobným vítězstvím v Hustopečích a také vítězstvím v Třinci, kde poprvé překonala laťku ve výši rovné dva metry. Tato dlouhodobá italská jednička skončila pátém místě na posledních olympijských hrách v Rio de Janeiro. V Třinci ji bude chtít určitě dobře zastoupit kubánská sedmibojařka a výškařka Yorgelis Rodrigue, která skončila v sedmiboji sedmá na OH 2016 a čtvrtá na loňském MS, kde ve výškařském sektoru předvedla výkon 195 cm. Ve své sbírce má zlaté a stříbrné sedmibojařské medaile z Panamerických her i světového šampionátu dorostenců a juniorů.

Hustopečský závod se bude opět konat jako Memoriál Mileny Hübnerové a jeho vítězka získá pohár věnovaný Českým klubem olympioniků. Obhajovat tuto cennou trofej přijede do Hustopečí loňská vítězka Morgan Lake z Velké Británie. Loni v Hustopečích zvítězila výkonem 192 cm a byl to její nejlepší výkon v halové sezóně. V létě si vytvořila nový osobní rekord 196 cm a ve finále MS v Londýně její výkon o centimetr nižší stačil na skvělé 6. místo. Její partnerkou v souboji družstev bude nadějná Ukrajinka Kateryna Tabashnyk. Loni se tato juniorská evropská šampiónka z roku 2013 dostala na výšku 193 cm a letos se jí předpovídá velká budoucnost.

Mládež i sportovní legendy

Oba závody nabídnou také soutěže talentované mládeže. V Hustopečích se začíná už ve čtvrtek 25.ledna soutěžemi žactva a v sobotu jsou na programu soutěže dorostu, juniorů i B závody žen a mužů. I do těchto závodů se přihlásili zahraniční závodníci z několika zemí. Zajímavostí je účast početné skupiny britských a slovenských závodníků i exotického Qataru. V Třinci se v předprogramu uskuteční žákovské a juniorské závody. Diváci v obou halách však uvidí nejen současné špičkové závodníky z celého světa, ale i sportovní legendy. Ambasadorem Grand Prix je náš bývalý skvělý výškař Tomáš Janků a mezi čestnými hosty můžeme vidět např. Taťánu Kocembovou-Netoličkovou, Šárku Kašpárkovou, Zuzanu Hlavňovou, Romanu Dubnovou a také známé olympioniky Věru Růžičkovou, Františka Pospíšila nebo bratry Svojanovské.

Bude to velký sportovní svátek,“ hodnotí letošní ročník ředitel Hustopečského skákání Zbyněk Háder, „Myslím si, že je to nejkvalitnější startovní pole v historii mítinku a z této široké kvality se můžeme dočkat velkých výkonů. Klidně i těch rekordních,“ dodal Háder.

 

 

 

Rekordy Hustopečského skákání

muži:       Ivan Uchov                   RUS                238 cm    2011

                Gianmarco Tamberi       ITA                 238 cm    2016

ženy:        Ariane Friedrich            GER                200 cm    2009

 

 

Rekordy Beskydské laťky

muži:       Ivan Uchov                   RUS                234 cm    2010

                Mutaz Essa Barshim     QAT                234 cm    2013

ženy:        Blanka Vlašič                CRO                201 cm    2010

 

                     

 

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • +420 558 993 324